Pyłek leszczyny

Kwiatostany (bazie) leszczyny w trakcie pylenia

Kwiatostany (bazie) leszczyny w trakcie pylenia

Leszczyna jest wysokim krzewem lub drzewem powszechnie występującym na terenie całej Polski i Europy. Kotki leszczyny, czyli kwiaty męskie, wytwarzane są już późnym latem i jesienią. Czekają na pierwsze ciepłe dni przedwiośnia. Leszczyna kwitnie jeszcze przed rozwinięciem się liści, które przeszkadzałyby w przemieszczaniu się ziaren pyłku, czyli męskich komórek rozrodczych. Jest jedną z pierwszych zakwitających roślin, a początek jej kwitnienia uznawany jest za początek botanicznego przedwiośnia. W zależności od warunków atmosferycznych pylenie leszczyny może rozpocząć się w styczniu, lutym, a nawet dopiero w końcu marca, gdy zima jest mroźna i długa (jak w 2013 roku).

Najwyższe stężenie pyłku leszczyny odnotowywane jest w pobliżu sadów leszczynowych, ogródków działkowych i ogrodów. Warto więc sprawdzić, gdzie w naszej okolicy rosną leszczyny, aby w czasie sezonu ich pylenia niepotrzebnie się do nich nie zbliżać. Na szczęście gdy pyli leszczyna, jest jeszcze zimno i czas naszego pobytu poza pomieszczeniami zamkniętymi jest zwykle ograniczony. W dużych miastach wysokie stężenie pyłku leszczyny odnotowywane jest przede wszystkim w pobliżu ogrodów, a liczba dni ze stężeniem, które może wywołać objawy uczuleniowe, jest stosunkowo niewielka, zwykle to tylko kilka dni w roku. Należy jednak uważać w czasie wycieczek na tereny podmiejskie.

Alergeny zawarte wewnątrz ziaren pyłku leszczyny wykazują często reakcje krzyżowe z alergenami pyłku olszy i brzozy oraz alergenami zawartymi w orzechach laskowych.

 

Opracowanie: dr Piotr Rapiejko, Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych

Czytaj więcej