Jesion jest drzewem występującym głównie w wilgotnych lasach i sadzonym w parkach, alejach oraz przy drogach. W Polsce rośnie dziko jeden gatunek: jesion wyniosły. Nazwa w pełni oddaje wygląd drzewa, które dorasta do 30-40 metrów wysokości.
Jesion kwitnie przed pojawieniem się liści. Pyłek jesionu obecny jest w atmosferze Polski w kwietniu, prawie równocześnie z pyłkiem brzozy. Podobnie jak w przypadku innych gatunków drzew, w poszczególnych miastach Polski obserwuje się znaczące różnice w stężeniu pyłku jesionu w poszczególnych latach (uzależnione przede wszystkim od warunków pogodowych – głównie temperatury) – dlatego niezbędne jest korzystanie z aktualnych prognoz stężenia pyłku roślin.
Pyłek jesionu ma silne właściwości uczulające. Pomiędzy alergenami pyłku poszczególnych gatunków rodziny oliwkowatych, do której należy jesion, obserwuje się reakcje krzyżowe. Na uwagę zasługuje reakcja krzyżowa pomiędzy alergenami jesionu, oliwki i ligustru sadzonego w Polsce w postaci żywopłotów. Oznacza to możliwość wystąpienia silnych reakcji uczuleniowych u osób z alergią na alergeny pyłku jesionu, którzy wyjadą w rejon Morza Śródziemnego oraz na obszarach upraw drzewa oliwkowego. Opisywane są także przypadki alergicznego nieżytu nosa i astmy oskrzelowej u osób eksponowanych na kontakt zawodowy z pyłem drzewa jesionowego.
Opracowanie: dr n. med. Piotr Rapiejko, Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych