Alergia na kwiaty jest złożonym zagadnieniem. Kwiaty nie są bowiem roślinami wiatropylnymi, więc sam pyłek kwiatowy nie stanowi dużego zagrożenia (ciężki, duża średnica ziarna). Najczęściej nie jest to reakcja alergen – przeciwciało, lecz reakcja nadwrażliwości, bardzo częsta u osób z chorobą alergiczną. Dlatego też nie są wykonywane testy na poszczególne gatunki kwiatów.
Objawy przy kontakcie z kwiatami mogą być różne: od łagodnych (kichanie), po silne reakcje spastyczne i obrzękowe do wstrząsu anafilaktycznego włącznie. Osoby z chorobą alergiczną powinny unikać kwiatów o silnym zapachu, np. lilie, pelargonie, tych o drażniących, „włochatych” łodygach i liściach (ze względu na reakcje skórne) oraz zawierających drażniące substancje w soku z łodygi lub cebulce kwiatu.
Kluczowe będzie unikanie dużej ilości wilgotnej ziemi w doniczkach ze względu na rozwój grzybów pleśniowych, które są jednym z częstszych alergenów mogących wywoływać reakcje zarówno z górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Bezpiecznymi dla alergików roślinami są iglaki z wyłączeniem cyprysów.